f m
Copyright 2024 - All right reserver! pecavilag.hu 2007-2017

Ivadékmentés 2010

ivadek_mentes_26

Ivadékmentés 2010

2010 nyara minden idők legnagyobb árvízét hozta az Észak-Magyarországi folyókra, patakokra. A Sajó, Hernád, Bódva egymást felülmúlva döntögette meg a valaha mért legnagyobb vízállásokat, soha el nem árasztott területeket, falvakat, városokat öntött el a víz. A Sajó júniusi legnagyobb árvize előtt már négyszer lépett ki medréből legalább második fokozatú árvízi készültség szintjéig, ami ez idáig szintén nem fordult elő. Az árterületek szinte hónapokig víz alatt voltak, csak a egy példa: a Sajóörös-Kesznyéten közötti közút 2010-ben 35 napig volt lezárva kisebb de inkább nagyobb árvíz miatt.

 

Az árvíz óriási károkat okozott. Ezt mindenki láthatta a híradásokból, de nem csak károkat és pusztulást, hanem életet is ad egy ilyen hosszan tartó hatalmas víz. Ivadékok milliói születnek az elöntött területeken. Réges-rég, mikor a folyók kedvükre önthettek el réteket, erdőket, soha nem látott halbőséget adtak egy áradás után a folyó mellett élő embereknek, állatoknak. Ez a világ a közművek, utak, szabályozott árterek, árvízi tározók miatt megszűnt. A kikelt ivadékok sok helyen nem tudnak visszajutni a folyókba, mert nem találnak vissza, útjukat állja egy zsilip,egy árok,egy homokzsák gát vagy csak egyszerűen a kellemesnek hit, vízzel elöntött mező leapad, kiszárad. Ilyenkor horgászoknak, halászoknak, vízkezelő egyesületeknek, de nem csak nekik, hanem minden jóérzésű, természetet szerető embernek nagy felelőssége van abban, hogy a kint rekedt ivadékokat összegyűjtse és visszajutassa a folyóba.

Nézzük tehát, mi kell az ivadékmentéshez, milyen engedélyekre van szükségünk. Az ivadékmentés halászati tevékenység, ezért halászati engedély szükséges hozzá. Ezen kívül ivadékmentésre csak a területileg illetékes Halászati Felügyelő adhat írásos engedélyt a vízkezelő kérésére vagy a vízkezelő hozzájárulásával.

Mit jelent ez? Általában a vízkezelő egyesület kér engedélyt ivadékmentésre, hogy a kint rekedt halait visszamentse a saját vizébe, de megbízhat külső halászati tevékenységet folytató szervezet vagy halászati szakembert, hogy mentse le az ivadékokat. Ekkor írásos megbízatásra van szükség a vízkezelőről. Az engedélynek tartalmaznia kell az ivadékmentést végző személyt vagy egyesületet, az ivadékmentést helyét, idejét, és azt hogy milyen eszközzel lehet menteni az ivadékot. Ivadékmentésnél jegyzőkönyvet kell készíteni a jelentési kötelezettség miatt a Halászati Felügyelet felé.

Nagyon fontos! Engedély nélkül végzett ivadékmentés halászati szabálysértés és súlyos büntetés vonhat maga után. Senki se gyűjtse az ivadékokat önszorgalomból, csakis szervezett keretek és felügyelet mellett.

Mi a Sajó, Hernád, Bódva és Hejő mentén két hétig gyűjtöttük az ivadékokat és raktuk vissza a folyóba vagy épp egyesületünkhöz tartozó tóba. Az ivadékmentési akciónkat kiváló eredménnyel zártuk /igaz, sok helyen még most is lehet menteni/: a megmentett ivadékok száma elérte az egy milliót!

 

Sajóörösi út árvízkor…….

…és árvíz levonulása után.

 

Hol gyűjtsük az ivadékot, hol találhatunk sokat? Olyan helyeket keressünk ahol már szemmel láthatóan nincs kapcsolat az élő vízzel, ahol már az ivadék önerőből nem tud visszajutni az élő folyóba. Ilyen helyek a réteken visszamaradt pocsolyák, tócsák, út mellett lévő vízelvezető árkok, kubikgödrök, nagyobb keréknyom. Ne keressünk focipálya méretű és mély vizeket, mert úgysem tudjuk lementeni belőle az ivadékot hatékonyan. Bőven elég egy szobányi pocsolya, pár méter hosszú árok, ahol már összegyűlt koncentráltan a hal.

 

vízzel elöntött rét

 

pocsolya

 

kubikgödör

 

út menti vízelvezető árok

 

keréknyom hemzsegő ivadékokkal!

 

Az ivadékot célszerű speciális ivadékmentő hálóval lehalászni, aminek a szem mérete kicsi, ez a háló az 5-10 centis ivadékokat és attól nagyobb halakat fogja meg. Használhatunk még sűrű szövésű merítő hálót, csalihal fogó hálót, de a legcélszerűbben - és ezt mutatják az eredmények -, a legkisebb, akár centis ivadékokat is az akvarisztikában használatos kis hálóval tudjuk gyűjteni.

 

A összegyűjtött ivadékokat minél gyorsabban célszerű visszahelyeznünk a folyóba, tóba. Mi saját készítésű levegőztetös tartályt készítettünk erre a célra. Nagyobb hordó tetejére elemes levegő pumpát szereltünk így tovább tudjuk életben tartani az összegyűjtött halakat.

 

 

Ha nem rendelkezünk levegőztetös tartállyal, és nincs messze a folyó vagy tó, amibe vissza kell helyezni a halakat, vödröket is használtunk, de vegyük figyelembe, hogy a halak a vödörnyi víz oxigéntartalmát percek alatt felélik.

 

Milyen halakat találtunk?

Szinte minden halfaj képviselőit megtalálhatjuk egy ilyen mentésben. A teljesség igénye nélkül egy-két érdekesség:

kicsicsíkok

 

kisponty

 

menyhal

 

nanocsuka

 

kárász és süllő

 

pontyivadék

 

Akik úgy gondolják, hogy az ivadékmentés nagy halak fogása, jó szórakozás, azokat most ki kell ábrándítanom. A legtöbb hal 1-2 centis ivadék, elvétve akad tenyeres vagy ettől nagyobb példány. A gyűjtés is fáradságos kuli munka néhol térdig érő iszapos, büdös vízben. Viszont, ha jó helyen keresgélünk, hihetetlen mennyiségű ivadékot tudunk lehalászni. Használjunk védőruhát, a melles vagy combcsizma jó szolgálatot tehet, de sekélyebb vizekben gumicsizma is megteszi.

dolgozik a csapat

 

Sajnos volt, ahonnan elkéstünk:

 

Felemelő érzés visszajuttatni a folyóba a csöppségeket!

 

Vadászi Tamás

Fotók:Nagy Gábor, Vadászi Tamás, Sándor Ferenc